Hlinsko - Městské muzeum a galerie Hlinsko a České přístavy, a.s. si Vás dovolují pozvat na slavnostní zahájení výstavy obrazů Františka Kavána, které se uskuteční v pátek 16. září 2016 v 17 hodin v sále Městského muzea.
Výstavu zahájí Michael Zachař. V hudebním programu vystoupí žáci Základní umělecké školy v Hlinsku. Výstava potrvá do 13. listopadu 2016. Otevírací doba: úterý - neděle 9 - 16 hodin. Výstava se koná pod záštitou starosty města Hlinska Miroslava Krčila a za podpory Českých přístavů, a.s.
Výstava je uspořádaná k 150 výročí od Kavánova narození a 75 let od jeho úmrtí a v neposlední řadě si připomínáme 75 let od jeho poslední výstavy v Hlinsku roku 1941.
František Kaván (1866 – 1941)
17. 9. - 13. 11. 2016
vernisáž 16. 9.
Rodištěm Františka Kavána byla samota Na Končinách nedaleko Lhoty Víchovské v Podkrkonoší. Školu navštěvoval v Křižlicích a gymnázium v Hradci Králové, kde se poprvé seznámil s díly Antonína Chittussiho a Julia Mařáka. Sám začal tvořit první malby a kvůli své první lásce Ludmile také první básně.
Hned po skončení vojenské služby se přihlásil k zápisu na AVU u profesora Mařáka a připojil ukázky svých kreseb a maleb. Byl přijat bez zkoušky a jel šťasten domů. Když však uviděl zármutek rodičů, kteří, hluboce věřící, z něj chtěli mít kněze, napsal Mařákovi zoufalý dopis, že nemůže nastoupit. Otcovský Julius Mařák mu hned odpověděl a krásná, lidská slova Mařákova se neminula účinkem u dobrých rodičů. Ti se nakonec smířili s tím, že František nebude knězem, nýbrž se stane malířem …
Hlinecko se stalo pro Kavána druhým domovem. Ve Vítanově u Hlinska žil s přestávkou patnáct let a v nedalekých Svobodných Hamrech dalších pět roků. Maloval nejen v těchto obcích, ale i blízkém a vzdálenějším okolí. A tak dodnes na jeho obrazech ožívají krajinářské motivy z Koutů, Všeradova, od Studnic, Chlumu, Stanu, Trhové Kamenice, Jasného Pole, Možděnic, Svatého Mikuláše, Rváčova, Dřevíkova, Nasavrk, Milesomova, Královy Pily, Svratky a přímo z Hlinska. Mnoho Obrazů zachycuje Přední a zadní Hradiště, vděčné motivy poskytl potok Slubice a řeka Chrudimka ve všech ročních obdobích a za každého počasí. Zajížděl i do vzdálenějších míst, kde nacházel krásné motivy u Havlíčkova Brodu, Chotěboře a dalších místech Českomoravštiny, jak si kraj sám pojmenoval.
Výstava představí více než sto Kavánových děl se zaměřením na Vysočinu a Hlinecko zvlášť. Nebudou chybět ani obrazy ze vzdálenějších míst, které si Mistr oblíbil a kde rád maloval. Podstatnou část obrazů laskavě zapůjčí České přístavy, a.s., další přibudou ze sbírky hlinecké městské galerie a od soukromých majitelů.
Autorem
výstavy a katalogu je přední český kunsthistorik PhDr. Michal Zachař.
Ing. Jandová Yvona
Teplá Ivana