Pardubicko - Velikonoce na hradech a zámcích, ale také akce připomínající Mezinárodní den památek a sídel. Veselý Kopec vstupuje do jubilejní 45. sezóny, na Bezdězu představí zrestaurované dřevořezby.
Velikonoční svátky jsou pro správy hradů a zámků krásnou příležitostí, jak oslovit, pozvat veřejnost k návštěvě – na vybraných objektech zavoní na talířích polévka s nasekanými kopřivami, beránek, mazance i barevná vajíčka a výklad průvodci rozšíří o informace, jak vlastně šlechta trávila tyto svátky.
Velikonoce na Lemberku |
Mezinárodní den památek a sídel (18. 4.) inspiroval správy objektů ke zpřístupnění běžně nepřístupných prostor, rozšířeným prohlídkám a dalším aktivitám, kterými bude tento významný den návštěvníkům připomenut.
O Velkém pátku, pro křesťany v nejtišší a nejsmutnější den, jsou hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu veřejnosti otevřeny, neboť tento den je státním svátkem a zůstanou tak jak o Bílé sobotě, tak i na Boží hod velikonoční, tedy o Velikonoční neděli, kdy podle liturgického kalendáře končí půst. Kdo nechce dodržovat tradici pomlázky, může přijít na prohlídku i o Velikonočním/Mrskaném nebo také Červeném pondělí. Všechny objekty v kraji Libereckém, Pardubickém a Královéhradeckém jsou zpřístupněny, některé i s doprovodným programem, kdy se návštěvník dozví, jak byl zámek či hrad nazdoben, co panstvo jídávalo, že nejčastější barvou vajíček byla červená, či že první zmínky o zajíčkovi, který nosí barevná vajíčka či dárky, pochází zhruba z poloviny 17. století z německých zemí. Více zde.
Mgr. Bidlasová Lucie, pracovník vztahů k veřejnosti
Teplá Ivana