Krouna - Na Hlinecku je dostupná potravinová pomoc lidem, kteří se nacházejí v tíživé finanční situaci. Jen během poslední poloviny roku 2019 pomohla dodávkou základních potravin a drogerie 165 osobám z toho 90 dětem. "Počet podpořených osob je i pro nás překvapivý", sděluje vedoucí hlineckého sociálního odboru Martin Vtípil.
Dotazníkové šetření mezi občany a sociálními pracovníky v minulých letech ukázalo, že jsou mezi námi lidé, kteří se sami nebo spolu se svými rodinami ocitají přechodně nebo trvale ve stavu chudoby. Jejich finanční situace jim nedovoluje zabezpečit stravování a základní hygienické potřeby bez toho aniž by tím ohrozili další stránky svého živobytí (platby za bydlení, studium dětí a další nezbytné výdaje). Chudobou nejsou zasaženi jen lidé bez domova, ale i mnoho osamělých seniorů, lidí se zdravotními handicapy, rodičů samoživitelů či rodin s dětmi.
Jak vypadá potravinová pomoc
Právě pro osoby s nízkými příjmy nebo zcela bez příjmů vznikla v polovině minulého roku nabídka potravinové pomoci v Hlinsku. Sociální odbor městského úřadu začal odebírat materiální pomoc z Potravinové banky Pardubice a tu poskytovat potřebným. Jedná se o přebytky zemědělské a potravinářské produkce, neprodejné, ale poživatelné potraviny, ale také příspěvky shromážděné při veřejných sbírkách v supermarketech či školách.
Každý měsíc sociální pracovnice převezmou z této banky čerstvé i trvanlivé potraviny a nezbytné drogistické zboží jako jsou pleny, prášek na praní, mýdlo či šampón. Pečivo, ovoce, zelenina a masné či mléčné výrobky jsou žadatelům rozdány kvůli trvanlivosti ještě týž den. Část trvanlivých potravin jakou jsou těstoviny, konzervy, rýže, mouka, olej nebo dětská výživa sociální odbor ponechá v zásobě a poskytuje potřebným pro okamžitou pomoc. Tímto způsobem jen pracovnice sociálního odboru od července do konce minulého roku rozdali 108 třináctikilových "balíčků" potravin a hygienického materiálu. Ve většině případů se přitom jednalo o opakovanou pomoc jednotlivcům či rodinám.
Věcnou pomocí to nekončí
Bohatší zkušenost s potravinovou pomocí mají v Komunitním centru v obci Raná. Tu od roku 2018 poskytuje Římskokatolická farnost jednotlivcům i rodinám z obcí patřících k farnosti (Mrákotín, Vojtěchov, Pokřikov, Kladno, Holetín, Raná) a z blízkého okolí. I když je někdy potřebným dána pomoc jednorázově, nejvíce odběratelů je dlouhodobých. S jejich situací je poskytovatel potravinové pomoci podrobně obeznámen a je zde zaručena účelnost pomoci. "Naše klienty známe osobně včetně rodinných poměrů, takže jinak vypadá náplň krabice pro rodinu s malými dětmi a jinak pro seniory či rodinu s adolescenty. Zohledněna je i velikost rodiny", říká místní farář Ondřej Matula. Přesné statistiky si nevede, ale roční množství materiálu vydaného potřebným odhaduje na 2 – 2,5 tuny.
Vedle Římskokatolické farnosti v Rané a sociálního odboru městského úřadu Hlinsko je schopna zajistit potravinovou pomoc i sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi Oblastní charity Nové Hrady u Skutče. Ta pomáhá potřebným rodinám i na Hlinecku. Potraviny a hygienický materiál ale poskytuje doplňkově jen těm rodinám, které se službou spolupracují na zlepšení své celkové sociální situace. Jak název této služby napovídá, usiluje o to, aby se rodiny aktivně snažily řešit svoji situaci a neustrnuly na pouhém příjmu jakékoli (i potravinové) pomoci. Preventivní přístup pomoci vystihuje pracovnice této sociální služby paní Veronika Hladká, když říká: "pro naši službu je důležité předcházet situacím, kdy se rodina ocitne bez finančních prostředků a s tím spojenou nouzí potravin a hygieny". Neomezit se na pouhý výdej potravin a dalšího materiálu, ale pomoci potřebným vyjít z kruhu chudoby a mnohdy i odevzdanosti vlastnímu osudu zdůrazňuje i Martin Vtípil ze sociálního odboru. "Zájem o tuto formu podpory je značný, avšak snažíme se s potřebnými osobami řešit jejich životní situaci komplexně. Řešíme s nimi jejich příjmovou, dluhovou a bytovou situaci, zajištění péče o děti a případné další potřebné podpory. Snažíme se o to, aby poskytnutím potravin nebo hygienických potřeb spolupráce s klientem nekončila."
Jak potravinovou pomoc získat
Pokud Vy nebo někdo z Vašeho okolí potřebujete potravinovou pomoc získat a zároveň jste otevřeni k širší pomoci spojené s řešením chudoby (hospodaření s penězi, starost o bydlení, podpora při pracovním uplatnění, pocit osamocení, pomoc s výchovou apod.) zavolejte na následující kontakty a domluvte si osobní setkání.
Městský úřad Hlinsko, sociální odbor:
Bc. Lucie Vařejčková, DiS., tel.: 739 320 159
Komunitní centrum Raná:
Mgr. et Mgr. Ondřej Matula, tel: 732 536 873
Sociálně-aktivizační služba pro rodiny s dětmi, Oblastní charita Nové Hrady u Skutče:
Mgr. Dagmar Štanclová, tel.: 731 598 805
Komunitní plánování sociálních služeb a souvisejících aktivit
S ohledem na zajištění dalších základních životních potřeb spojených s chudobou, schválila většina z 22 obcí správního obvodu obce s rozšířenou působností Hlinsko komunitní plán sociálních služeb, který by měl v následujících letech započít řešení dalších souvisejících témat jako je podpora při vypořádávání se s dluhy, dostupnost krizové psychologické pomoci, šatního a hygienického servisu a dostupného bydlení pro nejohroženější skupiny osob.
Chybí Vám nebo Vašim blízkým v Hlinsku či okolí nějaká sociální pomoc? Napište / zavolejte nám, o jakou pomoc se jedná. Přispějete tím k rozvoji sociální pomoci ve Vaší obci. Pokud tu služba, na kterou upozorňujete, působí, informujeme Vás o ní.
Kontakt na sociální pracovnice MÚ Hlinsko:
Dana Myšková, DiS., mail: myskova@hlinsko.cz, tel.: 737 204 659
Bc. Lucie Vařejčková, DiS., mail: varejckova@hlinsko.cz, tel.: 739 320 159
Ing. Ivana Víšková, mail: viskova@hlinsko.cz, tel.: 733 612 947
Mgr. Marek Jaroslav, koordinátor komunitního plánování, MÚ Hlinsko
mail: rozvojsluzeb@hlinsko.cz
Teplá Ivana, obec Krouna
Kušta Michal