KŮROVCOVÁ KALAMITA - INFORMACE
Přidal/a admin dne May 27 2019 12:42:22

Krouna - V souvislosti s letos očekávanou kůrovcovou kalamitou v lesích Vám přinášíme potřebné informace.

 

Do začátku rojení (obvykle v průběhu dubna) musí být z lesa odstraněno atraktivní dříví z polomů a z úmyslné těžby, které je vhodné pro další namnožení kůrovců. Velmi významné je to v oblastech s dosud nižším stavem lýkožrouta smrkového. V kalamitních oblastech je vhodné toto dříví použít pro nalákání lýkožroutů a zpracovat ho (včetně asanace) až po napadení. Je nutné správně zhodnotit kapacity ve vztahu k času potřebnému na zpracování polomů a asanaci napadeného dříví.

 

Kůrovcové desatero:

 

Pro otevření ve formátu pdf klikněte myší na obrázek

 

Pro otevření ve formátu pdf klikněte myší na obrázek

 

Důsledně vyhledávat napadené stromy! Včasně a účinně asanovat! Asanovat skládky! Neplýtvat kapacitami a energií! Včasné nalezení všech napadených stromů je základem dalšího úspěšného boje. V kalamitních oblastech nestačí hledat napadené stromy pouze na osluněných porostních stěnách a v místech, kde se v předchozím období lýkožrout vyskytoval. Dochází k rozsevu po porostech, čímž se vyhledávání komplikuje. Další komplikací je výskyt lýkožrouta severského. Nejvhodnější metodou, která umožňuje včasné nalezení, je identifikace drtinek na patě kmene procházením smrkových porostů od začátku rojení (obvykle v průběhu dubna). Lze využít i ostatní poznávací znaky (barevné změny jehličí, opadávání kůry), ale zde je již málo času na asanaci, protože se objevují se zpožděním.

 

Edukační videa:

 

Kůrovec

 

 

Jak bojovat s kůrovcem

 

 

Včasně a účinně asanovat! Včasná asanace napadených stromů s využitím všech dostupných metod zabrání nebo omezí napadení dalších stromů a tím se vynaložené náklady vrátí. Je nutné brát v potaz omezení jednotlivých metod a zohlednit je pro konkrétní situaci.

 

Více informací naleznete zde.

 

Uher Petr, MÚ Hlinsko OŽP

 

Teplá Ivana, Obec Krouna

 

Kušta Michal