MIKULÁŠ, ANDĚLÉ A ČERTI 2009
Přidal/a admin dne December 06 2009 00:52:01

ZŠ Krouna - I když to podle počasí venku zatím vůbec nevypadá, přesto jsou Vánoce již za dveřmi a i tomu, kdo tak trochu ztratil pojem o čase to v pátek 4.12.2009 připomněli Mikuláš, andělé a čerti. A jak se pomalu blížilo ono kouzelné datum, rozdělovali se postupně žáci a zaměstnanci školy(:-D) na dvě skupiny. Na ty, kteří měli obavy, co jim čert řekne na v šatně opsané úkoly, taháky na písemky, počty cigaret vykouřených v tajnosti za vesnicí, piva vypitá na zábavách, nepořádek ve svém pokojíku nebo, který který že ten hřích na ně zrovinka letos vytáhne, a na ty, kteří se těšili, jak ty z první skupiny pěkně postraší.

 

Foto: Vašulínová Aneta, 9. třída

 

Stejně jako v minulých letech, i letos připravili žáci IX. třídy pro své spolužáky hezkou podívanou. Nechyběl Mikuláš, andělé a spousta čertů. A k tomu všemu samozřejmě neodmyslitelné řinčení, blekotání a černění. Letošní deváťáci si však navíc opět zaslouží ještě jednu velkou pochvalu - nenadělali po škole nepořádek.

 

Víte ale, kde se tato oblíbená tradice vzala?

 

Například wikipedia.cz uvádí (stručný výtah):

 

Historická fakta:

 

Skutečných historických dat je o Mikulášovi minimum. Narodil ve městě Patras v západní Lykii v Řecku, dnes jižní Turecko. Zdědil velký majetek, který ale rozdal chudým. Roku 300 se stal biskupem v Myře. Brzo poté začalo za Galeria Valeria Maximina pronásledování křesťanů. Mikuláš byl také uvězněn a poslán do vyhnanství.

 

O 13 let později povolil císař Konstantin křesťanství, Mikuláš byl propuštěn a vrátil se do biskupského úřadu. O jeho dalším životě se toho mnoho neví. Zemřel 6. prosince mezi lety 345 až 352. Pochován byl v Myře (dnes Demre, Turecko), ale roku 1087 byly jeho ostatky uloupeny a převezeny do jihoitalského městečka Bari, v němž se podle legendy zastavil během poutě do Říma. Nejvíce je Mikuláš uctíván od 8. století v Rusku, dokonce se stal jeho patronem.

 

Legendy: Jde o jednu z nejstarších legend o sv. Mikulášovi, která se dochovala ve vícero podobách. Podle nejextrémnější verze zchudlý šlechtic poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly na věno. Mikuláš jim podle legendy hodil oknem po jednom sáčku ze zlaťáky, takže mohly ukončit svou činnost a vdát se. Umírněnější a poměrně rozšířenější verze podávají celou záležitost tak, že zchudlá rodina uvízla v dluzích a vše směřovalo k tomu, že otec skončí ve vězení pro dlužníky a dcery budou prodány a odvlečeny do veřejných domů (resp. tam bez prostředků a věna nakonec stejně skončí). K čemuž však nedošlo díky zásahu sv. Mikuláše, v jehož popisu se obě verze shodují. Rodina tak unikla z dluhů a zbylo i na věno.

 

Celý a mnohem zajímavější článek si můžete přečíst zde.

 

Zajímavé jsou také podoby jména Mikuláš v jiných jazycích - ty najdete zde.

 

Další fotografie najdete v naší fotogalerii zde, nebo myší klikněte na fotoaparát.

 

Mgr. Kyncl Josef