Krouna
Navigace
Povodňový plán obce
Úřední deska obce
Czech POINT
Počasí ZŠ Krouna
Předpověď počasí
Mateřské centrum
Linka důvěry ÚO
Protikorupční linka
Psí Detektiv
Poradna spotřebitele
Logo kampaně
Třídění odpadu:
Hodiny
Přístupy na stránky
Vaše IP je
HASIČI OBCE KROUNA NA CHRUDIMSKU OSLAVILI 135. VÝROČÍ

Krouna - Víkend 29. – 30.6.2019 se stal pro obec Krouna v okrese Chrudim významným hned z několika důvodů. Před 670 lety, tj. z roku 1349, pochází o obci první písemná zmínka.

 

Mezi další oslavence patří místní dobrovolní hasiči, který obec chrání již 135 let, fotbalisté 75 let a 60 let od zahájení řádné výuky v budově základní školy.

 

Foto: Vařečka Michal

 

Hasiči obce Krouna na Chrudimsku oslavili 135. výročí, místní sbor čítá 100 členů.

 

Oslavy započaly v sobotu hodinu po obědě před hasičskou zbrojnicí, kdy proběhlo předání a požehnání nového zásahového automobilu CAS 15/2200/135 M2Z MB od HZS Pardubického kraje. Odsud se vydal průvod občanů k budově základní školy, kde proběhl projev starosty obce Mgr. Petra Schmieda a hostů.

 

Následoval bohatý kulturní program včetně ukázek novodobé historické a současné hasičské techniky a ukázky práce složek IZS. Pro diváky byla připravena výstava k historii obce, hasičů, TJ Sokol Krouna a školy. Celým svátečním dnem provázela dechová hudba Mrákotínka.

 

Večer byl ukončen taneční zábavou s kapelou MAT 4. V neděli oslavy pokračovaly na fotbalovém hřišti kde mj. odpoledne proběhl pyžamový fotbalový zápas členů SDH a TJ Sokol. Pro dobrou náladu hrála skupina Barnet.

 

Historie hasičů

 

Sbor dobrovolných hasičů vznikl v listopadu roku 1884. Nutnost jeho založení ukázal požár domu, který se za silného větru rozšířil na dalších sedm stavení. Uhořel jeden člověk, obecní archiv spolkly plameny.

 

16.11.1884 byla první ustavující schůze hasičského sboru, do něho se zapsalo 63 členů. Hasiči si hned ujednali, že si každý pořídí na svůj náklad oblek a čepici. V současné době sbor čítá 100 členů, z toho 19 žen, 21 dětí a 6 dorostenců.

 

Činnost sboru je velmi rozsáhlá, od zásahové činnosti až po kulturní a sportovní akce. Mezi tradiční patří hasičský ples, maškarní zábava pro děti i dospělé, pálení čarodějnic, dětská soutěž a jiné.

 

V Krouně je také dlouhá a úspěšná tradice práce s hasičskou mládeží. Mladí hasiči pracují pod vedením velitele Bc. Luďka Bělského, profesionálního hasiče a bývalého reprezentanta družstva České republiky v požárním sportu, který úspěšně reprezentoval na mezinárodních soutěžích.

 

Děti a dorostenci patří již několik let mezi absolutní špičku v okrese i kraji. Výjezdová jednotka obce je zařazena jako JPO III. Zasahuje každý rok v průměru u 40 událostí.

 

Více fotografií najdete zde, nebo myší klikněte na fotoaparát.

 

převzato z www.pozary.cz

Text: Dvořáček David

Foto: Vařečka Michal

 

Dvořáček David

 

Kušta Michal

 

 

Propagační materiály
Turistické informace
Hlášení rozhlasu
Mapa
Web kamery online
Firmy v naší obci
Mikroregion Hlinecko
Pardubický kraj
Turistický portál
Na kole i pěšky
Dopravní portál PK
Práce v regionu
Veřejná anketa
Čtete úřední desku?

Pouze na internetu

Na nástěnce OÚ

Nečtu,nezajímam se

Propagační materiály

ODKAZY NA STRÁNKY
IQ-net již v KROUNĚ!
Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.