Krouna - Konec běhání k praktikovi kvůli pracovní neschopnosti (eNeschopence)
Jistě jste už někdy v životě zažili situaci, kdy jste byli ošetřeni u specialisty (např. ortoped, zubař atd.) a následně odesláni k vašemu všeobecnému praktickému lékaři k vystavení pracovní neschopnosti. Taková praxe díky novému zákonu o pracovních neschopnostech končí – od 1. ledna 2020 je povinností všech lékařů bez ohledu na specializaci vystavit pacientovi elektronickou pracovní neschopnost. Nebudou se tedy již opakovat situace, kdy vám např. ortoped či zubař odmítne vystavit neschopenku. Taková skutečnost by totiž byla Ombudsmanem pro zdraví, lékařskou komorou i dalšími orgány hodnocena jako šikana pacienta.
Jak to tedy od 1.1.2020 bude?
Půjdete do ambulance k lékaři např. pro bolestivý zub či koleno a po vyšetření lékař usoudí, že váš zdravotní stav vyžaduje pracovní neschopnost. Již vás neodešle k praktickému lékaři, ale vystaví pracovní neschopnost sám. Pokud bude člověk legálně zaměstnaný, bude jeho jméno v systému automaticky propojenou s firmou, kde je zaměstnán. Pacient dostane do ruky pouze 1 díl pracovní neschopnosti a ostatní části budou automaticky uloženy na ePortálu ČSSZ v kartě pacienta.
Čtrnáctý den od vystavení pracovní neschopnosti odešle lékař elektronicky lístek na peníze přímo OSSZ, nebudete tedy dostávat papírovou formu do ruky (IV. díl). Další lístky na peníze budou jedou měsíčně automaticky odesílány na OSSZ. Zaměstnavatel si pak bude moci ověřit elektronicky trvání pracovní neschopnosti. Na konci měsíce tedy nemusíte k lékaři pro "lístek na peníze".
Předání pacienta do ošetřování dalšímu lékaři bude probíhat také elektronicky a lékař si vaši neschopenku jednoduše přebere na podkladě čísla pracovní neschopnosti na vašem papírovém dokladu. Ukončení pracovní neschopnosti bude probíhat také elektronickou cestou.
Kdo nevystavuje pracovní neschopnost?
Pracovní neschopnost nevystavují pouze lékaři pohotovostní služby a lékaři záchranné služby.
Co hrozí lékaři, který odmítne převzít nebo vystavit pracovní neschopnost u pacienta?
V takovém případě hrozí lékaři postih OSSZ.
Další informace najdete na https://www.cssz.cz/web/eneschopenka.
MUDr. Milena Mejzlíková
Kušta Michal